خوش آمدید

مقاطع تحصیلی بین المللی و ایران


مقاطع تحصیلی بین المللی، دیپلم، مقطع کاردانی، مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد، مقطع دکتری
 
درجه اول
دیپلم
Foundation degreeHigher National Diploma
 
دیپلم نام مدرکی در نظام آموزشی ایران است که دانش آموزان پس از اتمام مقطع دبیرستان موفق به دریافت آن می‌شوند.
 
دوره تحصیل تا اخذ مدرک دیپلم در ایران ۱۲ سال است. در سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۱، دوره اخذ دیپلم در ایران یازده ساله شد و یک سال برای دانش‌آموزانی که تمایل به ادامه تحصیل داشتند، به عنوان دوره پیش‌ دانشگاهی در نظر گرفته شد ولی در سال ۱۳۹۲ با ایجاد نظام جدید آموزشی (۳-۳-۶) و در پی آن (۳-۳-۳-۳) دوباره مدت زمان دریافت این دوره ۱۲ ساله شد.

درجه دوم

کاردانی،  کارشناسی
Honours degree, Specialist degreeEngineer's degree
 
کاردانی یا فوق دیپلم، به دوره‌ای از آموزش‌عالی گفته می‌شود که پیش‌نیاز آن، دیپلم متوسطه یا مدرک پیش‌ دانشگاهی است. به کسی که این دوره را با موفقیت به پایان برساند، مدرک کاردانی اعطا می‌شود. تعداد واحدهای درسی دوره کاردانی بر حسب رشته، حداقل ۷۲ و حداکثر ۹۵ واحد و طول دوره معمولاً دو سال است. بر اساس مقررات آموزشی، سقف مجاز تحصیل این دوره سه سال تعیین شده‌است. گفتنی است این دوره معادل دوره کالج یا Associates Degree در آمریکا است.
 
کارشناسی یا لیسانس دوره‌ای از آموزش عالی است که تحصیل آن به‌طور معمول در مدت چهار سال و حداکثر شش سال انجام می‌شود. کسب مدرک کارشناسی بر حسب رشته به دو صورت پیوسته و ناپیوسته امکان‌ پذیر است. به کسانی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، مدرک کارشناسی، معادل درجه شناخته شده Bachelor's degree اعطا می‌شود.
 
 

درجه سوم

کارشناسی ارشد
Magister degree
 
کارشناسی‌ارشد (فوق‌لیسانس) دوره‌ای از آموزش عالی است که پیش‌ نیاز ورود به آن، داشتن مدرک کارشناسی است. گذراندن دوره کارشناسی‌ارشد، برحسب رشته به دو طریق ناپیوسته و پیوسته امکان‌ پذیر است.

درجه چهارم

دکترا، دکتری عالی ادبیات، استاد ممتاز، شایستگی (درجه علمی) درجات تخصصی، اعلی درجه علمی، مدرک افتخاری _ Magister degree,Candidate of Sciences,Graduate certificate,Licentiate 

دکترا، بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران و معادل مدرک PhD در دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است.
کسب دانشنامه (مدرک) در این مقطع معمولا نیازمند بین ۲ تا ۶ سال تحصیل و پژوهش پس از دوره کارشناسی ارشد و ارائه یک نوآوری در قالب پایان‌ نامه دوره دکتری است. دکتری تخصصی یا PhD درحقیقت "اعلی درجه علمی" در علم موردنظر یا "صاحب فلسفه و اجتهاد علمی در دانش موردنظر" است. دکتری تخصصی بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که معمولا در رشته‌های زیرمجموعه "علوم پایه"، "کشاورزی و منابع طبیعی"، "فنی و مهندسی"، "علوم انسانی" و "هنر" و پس از گذراندن مدارج لیسانس و فوق لیسانس و ارائهٔ یک نوآوری در قالب پایان‌ نامه دوره دکتری کسب می‌شود.
رشته‌های پزشکی و داروسازی و دامپزشکی و دندان‌پزشکی، که دارای دکتری حرفه‌ای‌اند، علاوه بر درجه PhD، دارای مرتبه‌های دیگری با عناوین "دوره تخصصی" در پزشکی "MD"، داروسازی "Pharm.D" دامپزشکی "DVSc"، دندان‌پزشکی "DT"، می‌باشند.
 
دکتری عالی ادبیات (D.Litt. , Litt.D. , D. Lit. , or Lit. D. ; Litterarum Doctor / Doctor Litterarum) مدرکی دانشگاهی از رده عالی سطح دکترا می‌باشد که در بسیاری از دانشگاه‌های اروپا و آمریکای شمالی، اغلب به صورت افتخاری، به خاطر دست‌آوردهای برجسته در انسانیات و هنر اهدا می‌شود.
 
شایستگی (به انگلیسی، آلمانی و فرانسوی: Habilitation) به بالاترین درجه علمی ممکن برای یک دانش‌آموخته در دانشگاه های اروپا، آسیای مرکزی و قفقاز، شمال آفریقا و آمریکای لاتین گفته می شود. و دارندگان این سطح علمی پروفسور در رشته خود شناخته می شوند.
 
درجات تخصصی یا حرفه‌ای (Professional Degrees)، مقطعی پیشرفته دانشگاهی نظیر دکتری می‌باشند. به کسانی که این دوره را با موفقیت به پایان برساند، مدرک‌هایی با عناوین گوناگون بسته به نوع رشته اعطا می‌شود. پرستاری یا Phd از مشخصات این نوع درجات این است که (به استثنای چند مورد خاص) اغلب برای دریافت (بر خلاف PhD و M.Sc.) احتیاجی به نوشتن تز یا پایان‌نامه تحقیقاتی نیست.
در کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا و نیوزیلند و سوئد و آمریکا برخی از این درجات عبارتند از:
  • O.D. (دکترای حرفه‌ای اوپتومتری)
  • M.Arch. (کارشناسی ارشد حرفه‌ای معماری)
  • D.V.M(دکترای حرفه ای دامپزشکی )
  • D.D.(دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی)
  • Pharm.D. (دکترای حرفه‌ای داروسازی)
  • M.D. (دکترای حرفه‌ای پزشکی)
  • MBA (کارشناسی ارشد حرفه‌ای مدیریت) بسته به رشته تحصیلی
 
اعلی درجه علمی یا مدرک نهایی (انگلیسی: Terminal degree) اصطلاحی دانشگاهی است که به بالاترین مرتبه تحصیلی یا بالاترین مرتبه حرفه‌ای در یک رشته دانشگاهی اطلاق می‌شود. عنوان اعلی درجه علمی اغلب در ایالات متحده آمریکا متداول است.
 
دکترای تحقیقاتی مانند دکترای فلسفی یا پی اچ دی (PhD) در اغلب رشته‌ها در ایالات متحده آمریکا اعلی درجه علمی به شمار می‌آید. با این حال دکترای حرفه‌ای هم ممکن است به عنوان اعلی درجه علمی در نظر گرفته شود حتی اگر یک دکترای حرفه‌ای پیش نیازی برای دریافت مدرک تحقیقاتی دیگری باشد، ممکن است به عنوان مدرک نهایی شناخته شود.. در برخی کشورها مانند روسیه یا انگلستان مدارکی بالاتر از PHD هم وجود دارد. با اینحال مدارکی به نام مدارک فوق دکترا یا مدرک پسا دکتری وجود خارجی ندارد و دانشجویانی که پس از گذراندن دوره دکترای PHD خود به عنوان دانشجوی پسا دکتری مدتی را در دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کار تحقیقاتی می‌کنند، مدارکی را به این عنوان دریافت نمی‌کنند.
 
همه اعلی درجات علمی یا مدارک نهایی دکترا نیستند. در برخی رشته‌ها و زمینه‌های حرفه‌ای فوق لیسانس نهایی وجود دارد مانند مدرک MEng (فوق لیسانس مهندسی), یا مدرک MLArch و MArch (فوق لیسانس معماریMFA (فوق لیسانس هنرهای زیبا)، یا مدرک MBA (فوق لیسانس مدیریت کسب و کار).
مدرک افتخاری مدرکی دانشگاهی است که یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی و پژوهشی بدون طی روندهای معمول اخذ مدرک، به فرد اعطا می‌کند.
 
مقاطع تحصیلی بین المللی، مقطع دیپلم، مقطع کارشناسی، مقطع کاردانی، مقطع کارشناسی ارشد، مقطع دکترا
 

کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، پرشین اسکای، تحصیل مشاورکاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، مشاوره، مشاوره تحصیلی، پرشین بلاگ، تحصیل مشاورکاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری،بلاگ اسکای، تحصیل مشاورکاردانی، کارشناسی


 

تحصیل مشاور، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتریدیپلم، دیپلم تجربی، دیپلم انسانی، دیپلم ریاضی، دیپلم فنی، دیپلم هنرستان،  مقطع دبیرستان، دوره پیش‌ دانشگاهی، اخذ مدرک دیپلم، کاردانی، فوق دیپلم، آموزش‌عالی، مدرک پیش دانشگاهی، کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی پیوشته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد، فوق لیسانس، مدرک کارشناسی ارشد، مقطع دکتری، مدرک PhD، مصاحبه دکتری، سوالات مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری، تاریخ مصاحبه دکتری، دانشنامه، دوره کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی، پایان‌نامه دوره دکتری، دکترای تحقیقاتی